Sok, nektar, napój owocowy … jak bardzo się różnią?

Czym różnią się od siebie soki, napoje i nektary?

Napoje owocowe dostępne w sklepach kuszą kolorowymi opakowaniami, ale piękne owoce nie zawsze są obecne w ich składzie. Jaka jest różnica między naturalnym sokiem, napojem i nektarem?

Półki sklepowe są gięte z różnymi napojami owocowymi lub z ich dodatkiem. Niestety, wiele z nich składa się głównie z wody, cukru, a także barwników i konserwantów. Powinieneś być tego świadomy i nauczyć się wybierać zdrową i pożywną żywność, która dostarczy Twojemu organizmowi witamin i minerałów, a nie tylko pustych kalorii.

Sok, napój czy nektar?

Woda jest jedynym w 100% zdrowym napojem, ale nie powinniśmy rezygnować z napojów owocowych, jeśli mają one naturalny i cenny dla naszego zdrowia skład. W rzeczywistości możemy się o tym szybko dowiedzieć, poświęcając czas na czytanie etykiet kupowanych produktów, ponieważ jest to dla nas cenna rada, a nie chwytliwe hasła promocyjne, które mają zachęcić nas do zakupu.

Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami, każdy produkt dostępny w sklepie musi spełniać obowiązujące normy jakości. Zarówno soki, nektary, jak i napoje mają swoje własne definicje, które warto poznać, ponieważ znacznie ułatwiają dokonanie właściwego wyboru.

Sok – definicja

Aby napój można było nazwać “sok”, musi on spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim musi być zrobiony ze zdrowych, dojrzałych i świeżych owoców lub warzyw albo z zagęszczonego soku, który nie jest mniej wartościowy pod względem odżywczym.

Sok naturalny nie może być słodzony, sztucznie konserwowany i nie ma miejsca na inne szkodliwe dodatki. Może być wzbogacony witaminami, pasteryzowany, świeżo wyciśnięty i odtworzony z zagęszczonego soku.
Pod względem wyglądu i konsystencji sok może być klarowny, naturalnie mętny lub przecierowy, ale nie może zawierać mniej niż 85 % owoców.

Nektar – definicja

Nektar owocowy to rozcieńczony w różnych proporcjach sok. Otrzymuje się go po dodaniu wody do naturalnych soków owocowych lub warzywnych, a także do soków zagęszczonych. W przeciwieństwie do soku, nektar może zawierać cukier i miód, np. kwas cytrynowy. Trzeba wiedzieć, że nektar może zawierać różne ilości owoców – przepisy dopuszczają jego zawartość od 25% do 100%, więc czytanie etykiet jest tak ważne.

Napój – definicja

Napój owocowy zawiera najmniejszą ilość owoców – z definicji powinna ona wynosić co najmniej 20%. Napój może zawierać różne substancje poprawiające smak, kolor i odporność, a także cukier i substancje słodzące.

Sok, napój, nektar. Co wybrać?

Zdrowy rozsądek sugeruje, że sok owocowy jest najlepszym wyborem.

Chcesz wiedzieć więcej – Co to jest sok NFС?
↪️ Więcej informacji↩️⤵️
Sok NFC | Naturalny sok | Sok 100% | Prawdziwy sok

Gdzie kupić naturalny sok? Sklep z naturalnym sokiem?
Naturalny sok kupić ✅ KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Comment