Sok NFC | Naturalny sok | Sok 100% | Prawdziwy sok

Po pierwsze, dowiadujemy się, co to jest sok.
Nazywamy ten napój produktem uzyskanym z dojrzałych, świeżych lub przechowywanych owoców, lub warzyw. Może to być produkt, który zawiera tylko jeden rodzaj owoców lub warzyw (sok z jednego składnika), lub składa się z kilku gatunków.

Soki mogą być wytwarzane z soków zagęszczonych lub przecieru lub metodą NFC (termin ang. Not From Concentrate), tj. bezpośrednio i nie z koncentratu.

Zgodnie z prawem Sok NFC

Zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi do soków nie należy dodawać środków konserwujących, barwiących, słodzących i aromatyzujących, innych niż te uzyskiwane w wyniku zagęszczenia soków i przecierów. Ponadto, nie można dodawać żadnych substancji poprawiających barwę, smak lub konsystencję soku. Kolor, smak i aromat soku pochodzą bezpośrednio z owoców lub warzyw, z których sok został wyprodukowany. Przepisy wskazują również, że dodawanie cukru, w tym cukru białego, fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego i glukozy, jest zabronione w przypadku soków owocowych i soku pomidorowego. Do innych soków warzywnych można dodawać cukier, sól, zioła i przyprawy. Zasady te zobowiązują również producenta do wskazania na opakowaniu wszystkich składników i dodatków użytych do produkcji soku.

Jednakże definicja “soku 100%” nie jest regulowana przez prawo.
To jest to, co wielu pozbawionych skrupułów producentów wykorzystuje!

Sok NFC. Co się kryje za tym akronimem?

Najpierw trzeba wyjaśnić, co naprawdę leży pod tym tajemniczym akronimem.
W przeciwnym razie sok NFC to inaczej sok tłoczony, podczas gdy litery NFC pochodzą od angielskiej nazwy “not from concentrate”.
Ten napis na butelce lub kartonie oznacza, że zawartość nie była zrobiona z koncentratu, ale powstała „domowy” sposób – owoce i warzywa były myte, wyciskane i wlewane do naczynia. Jedyną rzeczą, która odróżnia soki prasowane od soków domowej roboty, jest pasteryzacja, która jest często stosowana w produkcji masowej.
Sok ma dłuższy okres przydatności do spożycia i może być przechowywany w temperaturze pokojowej. Wszystkie soki prasowane są butelkowane na gorąco lub pasteryzowane, natomiast inne soki prasowane, jeśli nie są pasteryzowane, są świeże i muszą być pite przez kilka godzin.

Soki tłoczone i soki z soków zagęszczonych

Obok produktów typu NFC na półce sklepowej stoją najczęściej również soki z zagęszczanego soku. Jak są one produkowane?
Po wytłoczeniu owoców dodaje się do nich substancje pomocnicze w celu ich klarowania.
Należy zauważyć, że często używa się do tego celu żelatyny, co skreśla te napoje z oczu wegan i wegetarian.
Następnie sok jest zagęszczany poprzez usunięcie wody i transportowany do producenta, który następnie “dopełnia” produkt dodając do niego wodę. Metoda ta obniża koszty transportu, a wraz z nią cenę zagęszczonego soku.

Sok NFC. Dlaczego warto pić soki NFC?

Używanie soków NFC to najprostszy sposób na dostarczenie sobie odpowiednich witamin, dlatego należy robić to codziennie. Oczywiście, trzeba dbać o cukier, który zawarty jest w samych owocach, ale jedna lub dwie szklanki soku wyciskanego dziennie to świetny sposób na dbanie o swoje zdrowie.

Jak wybrać zdrowy sok?

Soki są jedną z pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw, które powinny być spożywane codziennie.
Zarówno dzieci, jak i dorośli piją sok chętniej i z większą przyjemnością, niż jedzą owoce.

Czy to ten sam sok, który mogę zrobić w domu?
Tak!

Sprzedajemy sok, który jest w 100% naturalny.
Podczas produkcji nie dopuszcza się używania żadnych dodatków, konserwantów, koncentratu, cukru ani wody.
Jeśli jednak używa się sokowirówki lub wyciskarki, należy użyć tego soku natychmiast po ugotowaniu, ponieważ z czasem ulega on utlenieniu i szybko się niszczy.

Wiemy, ile czasu i energii trzeba poświęcić na zakup dobrej jakości owoców, przygotowanie ich do procesu wyciskania, a następnie regularne uruchamianie sokowirówki, którą trzeba później oczyścić…

To dlatego nasze soki przychodzą ci na ratunek!
Możesz cieszyć się pysznymi i naturalnymi sokami, nie tracąc czasu i energii.

Nasze soki znajdują się w szklanych i poręcznych butelkach, sok w dwóch objętościach 300 ml i 1000 ml.

Gdzie kupić sok NFC?

Leave a Comment